Strecha patrí medzi základné prvky každej stavby. Jej úlohou jej ochrana pred poveternostnými vplyvmi, prispieva tiež k udržiavaniu tepla v interiéri a odvádza vodu. Aké typy striech rodinných domov si môžete vybrať a aké sú ich výhody či nevýhody?
O tom, aký typ strechy rodinného domu si vyberiete, rozhoduje niekoľko faktorov:
Základne rozdelenie striech určuje uhol ich sklonu. Podľa tohto kritéria rozlišujeme:
Pri šikmých strechách potom rozlišujete niekoľko typov. Strechu potom tvorí jeden z nich, môžete sa rozhodnúť aj pre ich kombináciu.
Pri stavbe domu máte niekoľko možností, ktorý typ strechy zvoliť.
Výhody:
Výhody:
Nevýhody:
Výhody:
Nevýhody:
Výhody:
Nevýhody:
Výhody:
Nevýhody:
Výhody:
Nevýhody:
Výber krytiny ovplyvňuje niekoľko faktorov, pričom medzi najdôležitejšie patrí sklon strechy. Ktorý materiál zvoliť na plochú, šikmú a strmú strechu?
Ploché strechy majú sklon do 10°, odporúčaný sklon je minimálne 3°, aby sa zabezpečil dostatočný odtok dažďovej vody. Plochá strecha sa skladá z jej konštrukcie, tepelnej izolácie a povlakovej krytiny. Moderné materiály a konštrukčné riešenia sú zárukou vyhotovenia s odolnosťou voči vode a zatekaniu. O vodotesnosť sa postará hydroizolačná vrstva z asfaltových pásov alebo fólií, ktoré sa pokladajú lepením alebo mechanickým kotvením. Využiť sa dá tiež kombinácia oboch spôsobov.
Ploché strechy rozlišujeme podľa spôsobu vyhotovenia:
Šikmé strechy majú sklon od 10 do 45°, strmé od 45 do 90°. Okrem sklonu strechy je vhodné pri výbere krytiny prihliadať tiež na množstvo zrážok a lokalitu, kde sa dom bude nachádzať. Ak preferujete niektorý druh krytiny, mali by ste na to prihliadať už vtedy, keď vyberáte projekt domu. Zmeniť druh, keď už máte vyhotovenú strechu s určitým sklonom, nemusí byť možné.
Krytina z asfaltových pásov je vhodná nielen na plochú, môžete si ju zvoliť tiež na šikmú strechu bez ohľadu na jej sklon. Vopred je však potrebné počítať s jej kratšou životnosťou.
Pri asfalte ešte chvíľu zostaneme. Na sklon strechy od 18 až do 85° si môžete vybrať asfaltové šindle. Pre vysoký difúzny odpor tohto typu krytiny je potrebné zabezpečiť pod debnením odvetrávanie, aby sa zamedzilo hromadeniu vlhkosti. Aj asfaltové šindle patria medzi krytiny s kratšou životnosťou (max. do 50 rokov), sú preto lacnejšie. Na druhej strane dokážu odolávať aj extrémnym podmienkam — silnému vetru či krupobitiu, odolné sú tiež voči usádzaniu machu. Ak sa rozhodnete pre tento materiál, môžete očakávať aj stálosť farby.
Na strechy so sklonom už od 15° sa dá použiť plechová krytina, ktorá sa na prvý pohľad veľmi ponáša na bežnú škridlu. Tento typ krytiny sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, čím je kladená nižšia náročnosť na nosnosť krovu. To v kombinácii s cenou plechovej krytiny prináša zníženie nákladov na realizáciu strechy.
Plechová krytina dobre odoláva poveternostným vplyvom, môžete si ju vybrať aj do lokality s častejším silným vetrom. Vyrába sa z pozinkovaného plechu alebo zmesi titánu a zinku. Nevýhodou je vyšší hluk počas dažďa. Pri realizácii strechy je tiež potrebné dbať na správnu montáž a strihanie, dôležité je ošetriť rezné plochy, aby sa na nich nezačala tvoriť korózia. Samotná krytina je proti korózii chránená ochrannou vrstvou. Jej životnosť je približne 50 rokov.
Vďaka výstužným vláknam má vláknocementová krytina vyššiu pevnosť ako cement. Používa sa od sklonu strechy 25°, ak sa rozhodnete pre veľkoplošnú krytinu, tá je vhodná už od sklonu 15°. Od tohto typu môžete očakávať dlhšiu životnosť — až do 70 rokov. Má nízku hmotnosť a vybrať si ju môžete v množstve rôznych tvarov a farieb. Pokladanie si vyžaduje odbornosť, je totiž o niečo náročnejšie.
Práve pre nízku hmotnosť je tiež častou voľbou pri rekonštrukciách, vybrať si ju však môžete aj na novostavbu. Vláknocementová krytina výborne odoláva poveternostným vplyvom, je nehorľavá, na jej hladkom povrchu sa nezachytávajú nečistoty, nemusíte sa obávať ani rastu machu.
Od sklonu strechy minimálne 22° sa môžete rozhodnúť pre pálenú keramickú krytinu. Tento typ krytiny má dlhú životnosť — je to až 100 rokov. Moderné technológie v kombinácii s hlinou ako tradičným stavebným materiálom prinášajú tiež vysokú odolnosť voči výkyvom teplôt a vlhkosti. Môžete si ju zvoliť aj do lokalít, kde sa zimné teploty pohybujú pod nulou. Očakávať môžete tiež dobré odvádzanie vlhkosti a tepla. Keramická škridla sa vyrába z kombinácie ílu, hliny a vody, pričom sa farba pridáva už pred výpalom vysokými teplotami. Pod pôsobením UV žiarenia preto nemení odtieň. Vybrať si ju môžete v mnohých farebných prevedeniach.
Životnosť až 100 rokov má tiež betónová krytina, ktorá sa vyrába z piesku, cementu, oxidu železa a vody. Používať ju môžete od sklonu strechy 30°, ak si vyberiete drážkované profilované betónové škridly, tie je možné montovať od sklonu 22°. Mnoho výrobcom už ale ponúka aj betónové krytiny pre menšie sklony. Na pohľad môže pripomínať keramickú, je však ťažšia.
Na trhu nájdete, podobne ako pri keramickej krytine, množstvo rôznych farieb, medzi ktorými si iste nájdete odtieň, ktorý vás najviac osloví. Pred tým, ako si ju zakúpite, skontrolujte, či majú betónové škridly povrchovú vrstvu, ktorá prekrýva póry betónu a zvyšuje ich odolnosť voči vode, zachytávaniu nečistôt a rastu machu.
Nosnou časťou každej strechy je krov, ktorý chráni stavbu pred vonkajšími vplyvmi. Aby dokázal slúžiť dlhý čas, jeho realizácii je potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Ktorý krov si vybrať, väzníkový alebo klasický? Porovnali sme ich pre vás v nasledujúcom článku.
Pod pojmom klasický krov sa skrýva najčastejšie používaný z tradičných typov — hambálkový krov. Tento krov sa vyhotovuje z dreva narezaného v požadovaných rozmeroch, ktoré sa spájajú tesárskymi spojmi. Tento postup je náročnejší na prácu i čas, výhodou je, že jeho realizáciu zvládne aj tesár, nie je potrebné osloviť špecializovanú firmu.
Klasický krov sa odporúča pri prízemných stavbách so sklonom strechy viac ako 30° a umožňuje využívať podkrovie domu. Pri menšom sklone strechy využívanie podkrovia obmedzuje. Môžete ho nájsť na domoch s obytným podkrovím, využíva sa tiež pri nadstavbách na staré budovy, kde sa v podkroví nachádzajú byty. Podkrovie domu môže slúžiť tiež ako povala.
Pri budovách s členitejším pôdorysom sa klasický krov neodporúča, pretože narastá jeho finančná náročnosť. Rovnako je to aj pri rozpätí viac ako 10 m, kedy je potrebné použiť podporné stĺpy alebo nosné steny.
Ľahká konštrukcia z priehradových väzníkov vyrobených z vysušených drevených hranolov (najčastejšie smrekových) sa nazýva väzníkový krov. Väzníky sú spojené oceľovým styčníkovými doskami. Výroba krovu prebieha v špecializovanej hale, preto nie je závislá na počasí. Na stavbu sa privezú už hotové väzníky. Montáž krovu zaberie, spravidla, jeden pracovný deň. Väzníkový krov má menšiu hmotnosť, čo znamená nižšie zaťaženie nosných stien a základov a dokáže preklenúť až 20 m. Tento typ krovu prinesie úsporu aj na montáži stropnej konštrukcie, ktorú je možné zavesiť na spodnú časť väzníkov.
Väzníkový krov je menej náročný na spotrebu dreva, ušetrí tiež čas na montáž a výrobu. V porovnaní s tradičným krovom je preto ekonomickým riešením. Využiť je ho možné na domoch s rôznym, a to aj členitým, pôdorysom a umožňuje vytvoriť strechy rôznych tvarov. Nevýhodou je obmedzený priestor v podkroví domu, ktoré tak nemôže slúžiť na bývanie, ale len v obmedzenej miere na skladovanie vecí. Tento typ sa odporúča pre strechy do sklonu 30°. Pri vyššom sklone prestáva byť finančne menej náročným a je vhodné uprednostniť klasický krov.
BUNGALOW 28 je 3-izbový rodinný dom • s krbom • s krytou terasou • je vhodný do rovinatého resp. mierne svahovitého terénu • má sedlovú strechu • svojimi vnútornými priestormi uspokojí...
BUNGALOW 211 je dom patriaci do strednej veľkostnej kategórie • vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4 člennej rodiny • obývacia izba s kuchyňou je riešená veľkopriestorovo • svojím ...
BUNGALOW 117 je dom strednej veľkostnej kategórie • je vhodný do rovinatého resp. mierne svahovitého terénu • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 3-4 člennej rodiny • s gará...
CUBER 13 je dom väčšej veľkostnej kategórie • vhodný do dvojpodlažnej okolitej zástavby • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 6-8 člennej rodiny • je vhodný do rovinaté...
BUNGALOW 121 je dom menšej veľkostnej kategórie • 4-izbový • vhodný do nízkej okolitej zástavby • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4-5 člennej rodiny • obývacia izba...
TREND 294 je dom strednej veľkostnej kategórie • vhodný do dvojpodlažnej okolitej zástavby • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4-5 člennej rodiny • je vhodný do rovin...
CUBER 5 je dom väčšej veľkostnej kategórie • vhodný do dvojpodlažnej okolitej zástavby • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 5 člennej rodiny • je vhodný do rovinatého, aleb...
BUNGALOW 147 je dom strednej veľkostnej kategórie • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4 člennej rodiny • obývacia izba s kuchyňou je riešená veľkopriestorovo • s...
PREMIER 188 je dom strednej veľkostnej kategórie • vhodný do dvojpodlažnej okolitej zástavby • objekt je vhodný do rovinatého alebo mierne svahovitého terénu • svojimi vnútornými priestormi...