Ako vybrať projekt domu

PRODOM 08.04.2024 Posledná aktualizícia: 08.04.2024 7 minút 45 sekúnd

Projekt domu by mal čo najviac vyhovovať vašim potrebám, čo sa týka obytného priestoru, spĺňať by mal aj ďalšie kritériá. Aby ste sa vo svojom novom domove cítili čo najlepšie, prevedieme vás jednotlivými krokmi výberu.

Dispozičné riešenie domu

Jednou zo základných otázok, ktoré si musíte položiť, keď hľadáte projekt domu je, aké dispozičné riešenie a aký počet izieb vám bude vyhovovať.

Počet miestností a ich podlahová plocha

Koľko je členov vašej domácnosti? Plánujete časom ďalší prírastok alebo sa budete musieť postarať o svojich rodičov? Odpovede na tieto a podobné otázky vám pomôžu zvoliť správny počet miestností v dome.

Budete potrebovať spálňu, obývaciu izbu a izby pre deti. Detské izby môžete, s ohľadom na ich podlahovú plochu, zariadiť pre jedno alebo dve deti. Ďalšie izby plánujte podľa svojich potrieb. Ak pracujete často z domu, budete potrebovať samostatnú pracovňu alebo aspoň pracovný kútik. V rodine, ktorá máva často hostí aj na noc, sa zíde hosťovská izba, ak radi majstrujete, budete potrebovať dielňu. Ak vám to finančné možnosti dovoľujú, pre deti môžete zriadiť herňu, pre tých, ktorí doma veľa cvičia, bude prínosom domáce fitness. Okrem toho si stanovte aj to, koľko kúpeľní a WC potrebujete, či sa vám zíde samostatný šatník a podobne.

Jednoduché vyhľadávanie

Projekt domu podľa vašich požiadaviek si na našej stránke vyhľadáte pomocou filtra. Stačí nastaviť minimálny a maximálny požadovaný počet obytných miestností. Pre ešte ľahšiu orientáciu sme ich pre vás rozdelili do viacerých kategórií. Jednotlivé projekty domov s rovnakým počtom izieb sa môžu navzájom líšiť ich podlahovou plochou. Pri rozhodovaní preto vezmite do úvahy aj vaše nároky na priestor v izbách. Vopred premýšľajte aj nad tým, ako by ste ich chceli zariadiť.

Prepojenie miestností

Jednotlivé miestnosti v dome môžu byť navzájom vhodne prepojené, čím vytvoria jeden otvorený priestor. Toto riešenie je v súčasnosti veľmi obľúbené a prinesie pocit väčšieho priestoru. Zvoliť si môžete tiež uzavretú dispozíciu s oddelenými miestnosťami, v ktorej sú oddelené aj kuchyňa od obývačky.

Poschodový alebo prízemný dom

Aj na menšej zastavanej ploche vám prinesie väčšiu úžitkovú plochu poschodový dom. Medzi projekty poschodových domov patria aj domy s obytným podkrovím. V týchto domoch je denná časť situovaná na prízemí, nočná na poschodí, čo zabezpečuje viac súkromia. Poschodové domy majú tiež menšiu plochu obvodových múrov, čím sa znižujú tepelné straty.

Prízemné rodinné domy sa dajú zrealizovať ako bezbariérové, budú preto vyhovovať aj obyvateľom so zníženou pohybovou schopnosťou. Prízemné bungalovy sa dajú navyše postaviť v rôznych tvaroch, môžete si vybrať tiež počet miestností podľa vašich požiadaviek. Nájdete medzi nimi projekty domov vhodné do mestskej časti i na vidiek. Pri výstavbe ušetríte na realizácii schodiska, počítať však treba s vyššími nákladmi na vyhotovenie strechy.

Garáž alebo parkovanie vedľa domu

Ak máte auto, zamyslite sa tiež nad tým, kde by ste chceli parkovať. Garáž môže byť súčasťou rodinného domu, dá sa postaviť ako samostatný objekt a parkovanie je možné navrhnúť aj v blízkosti domu. Ak sa rozhodnete pre projekt domu s garážou, vopred počítajte s vyššími nákladmi na výstavbu. Odmenou vám bude vyšší komfort pri príchode domov.

Oddelenie dennej a nočnej časti domu

Projekty domov, ktoré sme pre vás pripravili, majú dispozíciu rozdelenú na dennú a nočnú časť, čo zvyšuje mieru súkromia počas odpočinku. V dennej časti domu sa sústreďuje spoločný rodinný život. Nachádzajú sa tu kuchyňa s obývačkou. V nočnej časti sú situované detské izby, spálňa, prípadne pracovňa a hosťovská izba.

Štýl architektúry

Plánujete stavať v meste alebo na vidieku, máte pozemok vo vilovej štvrti, v časti mesta s poschodovými domami alebo prízemnými bungalovmi? Pri výbere projektu je vhodné zohľadniť celkový ráz štvrte, kde bude váš dom stáť. Podľa toho zvolíte architektonický štýl stavby, ktorý primerane splynie s okolitým prostredím.

Finančný rozpočet

Rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní sú vaše finančné možnosti. Každá požiadavka na viac úžitkovej plochy sa premietne do výšky konečného rozpočtu. Kým vyberiete projekt domu, stanovte si, koľko prostriedkov máte k dispozícii a koľko si môžete dovoliť požičať. Tomu je potom potrebné prispôsobiť vaše plánovanie veľkosti domu.

Do rozpočtu by ste mali započítať navyše aj základné zariadenie domu — minimálne vstavaný nábytok a veľké spotrebiče. Myslite tiež na úpravu exteriéru. Pred nasťahovaním do domu je vhodné mať vyhotovenú aspoň prístupovú cestu do dvora, chodníky a miesto na parkovanie.

Svojpomocne alebo na kľúč

Cenu výstavby vám môže pomôcť znížiť, ak budete stavbu realizovať svojpomocne. V takom prípade však počítajte s väčšou náročnosťou na čas. Drahšia, ale pre investora oveľa jednoduchšia, je stavba domu na kľúč. Oba spôsoby sa dajú tiež vhodne vzájomne kombinovať.

Finančná rezerva

Pri odhadovaní budúcej ceny výstavby nezabudnite na finančnú rezervu. Stavba domu sa, spravidla, oproti pôvodnej cene predraží. Môže to byť, napríklad, výberom drahšieho materiálu alebo interiérového vybavenia.

Zmeny v projektoch

Nenašli ste, presne čo ste hľadali? Chceli by ste mať namiesto garáže obytnú miestnosť, priestor na podnikanie alebo by ste chceli zmeniť tvar okien? Zmeny v projektoch pre vás radi vyhotovíme. Rodinný dom je možné tiež rozšíriť, podpivničiť, doprojektovať krb alebo krbové kachle. Niektoré projekty domov je možné zmeniť na dvojdomy alebo rodinné domy do radovej zástavby. Viac na túto tému si prečítate v článku Vzorové zmeny projektov domov.

Veľkosť pozemku

Ak už máte zakúpený pozemok, rozhodujúcim faktorom výberu projektu je jeho veľkosť. S ňou bude súvisieť aj jeho tvar.

Osadenie domu na pozemok — vzájomné odstupy susediacich stavieb

Projekt domu musí vyhovovať rozmerom pozemku a jeho tvaru. Pri osadení domu na pozemok bude totiž potrebné dodržať zákonom stanovené odstupy od susediacich stavieb a pozemkov:

  • Odstupová vzdialenosť domu od hranice pozemku musí byť minimálne 2 m. Toto nie je potrebné dodržať len v radovej zástavbe.
  • Steny s oknami na susediacich domoch musia byť od seba vzdialené minimálne 7 m. V stiesnených podmienkach je možné so súhlasom stavebného úradu zmenšiť túto vzdialenosť na 4 m. Musí však byť dodržaná podmienka, že sa na protiľahlých stenách nebudú nachádzať okná obytných miestností.

Najjednoduchšie je vybrať projekt domu na pravidelný pozemok. Na samostatne stojaci rodinný dom počítajte rozlohu približne 500 – 800 m2. Pokiaľ sa rozhodujete pre dvojdom, budete potrebovať až 1 000 m2. Pri nepravidelných a tiež úzkych pozemkoch budete viac limitovaní pri výbere. V našej ponuke sme preto pripravili rôzne projekty domov. Vybrať si môžete spomedzi prízemných aj poschodových domov, domy na malé pozemky aj rodinné domy na úzky pozemok.

Orientácia domu na svetové strany

Dostatok denného svetla vám zaistí vhodná orientácia domu. Keď hľadáte projekt domu, myslite na to, aby sa dal umiestiť na pozemok tak, že obytné miestnosti budú orientované smerom na juhovýchod až juhozápad. Na sever je vhodnejšie otočiť kúpeľňu, WC, technickú miestnosť, prípadne kuchyňu, spálňu, pracovňu alebo garáž. Okrem lepšieho presvetlenia interiéru tým dosiahnete aj úsporu na vykurovaní.

Územný plán obce

Územný plán obce informuje o určení pozemku, dozviete sa z neho aj užitočné informácie o samotnej stavbe. Okrem už spomínaných odstupových vzdialeností od okolitých stavieb budete musieť dodržať povolenú mieru zastavanosti pozemku. Vyhľadáte si tu tiež informácie o povolenom počte podlaží a výške domu. Dôležité sú aj ochranné pásma inžinierskych sietí, susediacich objektov a zelene.

 

Zaujímavé čítanie

Projekty domov

moderný dom so zaujímavou dispozíciou

moderný dom so zaujímavou dispozíciou

TREND 277 je dom strednej veľkostnej kategórie • vhodný do dvojpodlažnej okolitej zástavby • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 5 člennej rodiny • obývacia izba a kuch...

moderný 4-izbový rodinný dom s množstvom úložného priestoru, spálňou na prízemí a priestrannou galériou

moderný 4-izbový rodinný dom s množstvom úložného priestoru, spálňou na prízemí a priestrannou galériou

MERKUR 2 je dom strednej veľkostnej kategórie • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4 člennej rodiny • obývacia izba s kuchyňou je riešená veľkopriestorovo • ...

poschodový dom s izbou na prízemí a garážou

poschodový dom s izbou na prízemí a garážou

PREMIUM 217 je dom strednej veľkostnej kategórie • vhodný do dvojpodlažnej okolitej zástavby • dá sa realizovať aj ako radová zástavba s i bez garáže, s odstránením balkónu na poschodí • je...

projekt domu do tvaru L s množstvom úložného priestoru

projekt domu do tvaru L s množstvom úložného priestoru

BUNGALOW 194 je dom väčšej veľkostnej kategórie • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4-6 člennej rodiny • obývacia izba s kuchyňou je riešená veľkopriestorovo • svojim...

projekt bungalovu na úzky pozemok

projekt bungalovu na úzky pozemok

BUNGALOW 162 je dom malej veľkostnej kategórie • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4 člennej rodiny • obývacia izba s kuchyňou je riešená veľkopriestorovo • svojim bezbari...

projekt pre dom vhodný aj ako chata

projekt pre dom vhodný aj ako chata

BUNGALOW 72 je 3-izbový rodinný dom • menšej veľkostnej kategórie • vhodný do nízkej okolitej zástavby • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 3-4 člennej rodiny • s...

moderný rodinný dom s prístreškom pre auto a plochou strechou

moderný rodinný dom s prístreškom pre auto a plochou strechou

BUNGALOW 199 je dom menšej veľkostnej kategórie Detail projektu domu-->

4-izbový projekt rodinného domu s oddelenou garážou a krytým statím pre auto

4-izbový projekt rodinného domu s oddelenou garážou a krytým statím pre auto

BUNGALOW 202 je dom väčšej veľkostnej kategórie • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4-5 člennej rodiny • obývacia izba s kuchyňou je riešená veľkopriestorovo • svojim bezb...

projekt domu s pultovými strechami

projekt domu s pultovými strechami

BUNGALOW 176 je dom väčšej veľkostnej kategórie • svojimi vnútornými priestormi uspokojí nároky na bývanie 4-5 člennej rodiny • vhodný do nízkej zástavby • je vhodný do rovinatého resp. mierne s...

0

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies